Kültür SanatSinema ve Dizi

Mission: Impossible 8’in Bütçesi Kontrolden Çıktı: 300 Milyon Doların Üzerinde!

Mission: Impossible serisinin sekizinci filmi, büyük bütçe artışları ve üretim sürecindeki aksaklıklar nedeniyle 300 milyon dolar maliyetin üzerine çıktı.
Mission: Impossible 8'in Bütçesi 300 Milyon Doları Aştı: Dev Proje Tehlikede!

Mission: Impossible serisinin sekizinci filmi, yaşanan aksaklıklar nedeniyle büyük bütçe artışlarıyla karşı karşıya. Christopher McQuarrie’ın yönettiği ve başlangıçta “Mission: Impossible- Dead Reckoning Part II” olarak adlandırılan filmin bütçesi, son gelişmelerle birlikte 300 milyon doların çok üzerine çıktı.

Çekimlerde kullanılan 25 milyon dolarlık denizaltı arızalandı.

Mission: Impossible 8'in Bütçesi 300 Milyon Doları Aştı: Dev Proje Tehlikede!

Geçtiğimiz ay, çekimlerde kullanılan 25 milyon dolarlık denizaltının arızalanması nedeniyle filmin çekimleri yine ertelendi. Bu, filmin üretim sürecindeki ilk aksaklık değil. 2023 yazında Hollywood grevleri nedeniyle çekimler zaten dokuz aylık bir gecikme yaşamıştı. Çekimlerin mart ayında yeniden başlamasından kısa bir süre sonra denizaltı arızası nedeniyle tekrar durması, maliyetlerin hızla artmasına yol açtı.

Mission: Impossible 8’in maliyeti ve yayın tarihi

Mission: Impossible 8'in Bütçesi 300 Milyon Doları Aştı: Dev Proje Tehlikede!

Puck News’a göre, filmin yapım maliyeti şu anda “300 milyon doların çok üzerinde” ve bu rakama son yaşanan gecikmeler dahil değil. Filmin çekimlerinin sonbahara kadar devam etmesi bekleniyor. McQuarrie, filmin %40’ının grevlerden önce Afrika ve Kuzey Kutbu gibi farklı bölgelerde çekildiğini belirtti.

Başlangıçta “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part II” olarak adlandırılan film, 23 Mayıs 2025’te vizyona girecek. Ancak 2023 yazında vizyona giren “Dead Reckoning Part One” gişede bekleneni veremeyince, devam filminin adının değişeceği ve hikayede bazı değişiklikler yapıldığı biliniyor. Detaylar şu anda gizli tutuluyor.

Önceki filmin finansal durumu

Mission: Impossible 8'in Bütçesi 300 Milyon Doları Aştı: Dev Proje Tehlikede!

“Dead Reckoning Part One” dünya çapında 567,5 milyon dolar hasılat elde etti ve yılın en çok kazanan ilk on filmi arasında yer aldı. Ancak film aynı zamanda yılın en çok kaybeden filmlerinden biri oldu. Pandemi nedeniyle yaşanan gecikmeler ve prodüksiyonda yaşanan sıkıntılarla filmin maliyeti 300 milyon doların üzerine çıkmış, üstüne tahmini 100 milyon dolarlık pazarlama maliyeti eklenmişti. Paramount Pictures’ın bu filmden en az 100 milyon dolar zarara uğradığı öne sürülüyor.

Gelecek beklentileri

Mission: Impossible 8'in Bütçesi 300 Milyon Doları Aştı: Dev Proje Tehlikede!

Paramount, “Mission: Impossible” serisinin sekizinci filminin yanı sıra yaklaşık 310 milyon dolara mal olduğu bildirilen “Gladyatör” devam filmiyle birlikte, insanların bu filmler için sinemalara geri döneceğini umuyor. Ancak, sekizinci “Mission: Impossible” filminin bütçesinin bu kadar artmış olması, aynı tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Paramount Pictures, bu büyük bütçeli filmlerle büyük bir risk almış durumda ve sinema izleyicilerinin ilgisi, bu filmlerin geleceğini belirleyecek.

Kaynak: Beyaz Perde
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir