Gündem Haberleri

Milli Savunma Bakanlığı: ABD’den F-16 Alımı İçin Anlaşmalar Yapıldı

Türkiye'nin ABD'den F-16 alımı için sözleşmelerin imzalandığı ve detayların karşılıklı heyetlerce görüşülmeye devam ettiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta haftalık bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. MSB tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, terörü kaynağında yok etme stratejisi kapsamında yürüttüğü sürekli ve kapsamlı operasyonlar neticesinde; son bir haftada 30, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 531’i Irak’ın, 650’si Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere toplamda 1.181 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

MSB Kaynakları, ABD’den F-16 tedarikiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

f-16 (msb)

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD’den F-16 alımıyla ilgili son duruma dair soruları yanıtladı: “Sözleşmeler imzalanmış olup, detaylar üzerindeki çalışmalar karşılıklı heyetler arasında görüşmelerle devam etmektedir. Kararlar alındıktan sonra ortaya çıkacak ayrıntılar daha sonra kamuoyuna duyurulacaktır.”

MSB kaynakları, terör örgütlerinin planladığı yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

msb

MSB kaynakları, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin Suriye’nin kuzeyinde planladığı ve ertelediğini duyurduğu sözde yerel seçimlerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız bu seçimlerin yapılmaması gerektiği konusunda gerekli uyarıları yapmıştı. Bu sözde seçimlerin ertelenmesinin değil, tamamen iptal edilmesinin gerektiği konusunda uyardık. Terör örgütü tarafından yapılmak istenen bu sahte seçimler, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırıdır. Ertelenmesi değil, tamamen iptal edilmesi gerektiği yönündeki uyarımızı tekrarlıyoruz.”

Kaynak: Hürriyet.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir