Siyaset Haberleri

Dünyanın En Büyük Seçiminde Sonuç Belli: Modi, Hindistan’da 3. Dönemi Garantiledi

Hindistan'da genel seçimlerin galibi Narendra Modi'nin liderliğindeki BJP oldu, üçüncü dönemini garantiledi.
Dünyanın En Büyük Seçiminde Sonuç Belli: Modi, Hindistan'da 3. Dönemi Garantiledi

Hindistan basınının Ulusal Seçim Kurulu verilerine dayandırdığı haberlere göre, 19 Nisan’da başlayıp 1 Haziran’da sona eren seçim yarışını Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan Ulusal Demokratik İttifakı (NDA) kazandı.

2014 seçimlerinde 336, 2019 seçimlerinde 353 sandalye elde eden NDA, son seçim yarışında 543 sandalyenin 293‘ünü kazanırken, 2019’daki genel seçimlerde 303 sandalyenin sahibi olan Modi’nin partisi BJP, bu seçimlerde sandalye sayısını 240’a düşürdü.

Muhalefet, seçimdeki desteğini artırdı.

Dünyanın En Büyük Seçiminde Sonuç Belli: Modi, Hindistan'da 3. Dönemi Garantiledi

Ulusal Kongre Partisi (INC) liderliğinde kurulan ve 30’dan fazla muhalefet partisini içeren Hindistan Kapsamlı Ulusal Kalkınma İttifakı (INDIA), 543 sandalyenin 234’ünü kazanarak beklenenin üzerinde bir oy aldı. Muhalefet bloğunun öncüsü INC ise 2019’daki genel seçimlerde elde ettiği 52 sandalyeyi neredeyse iki katına çıkardı. INC, son seçimde 99 sandalyenin sahibi oldu.

Narendra Modi’nin gücü azaldı, ancak yine de zafer kazandı.

Dünyanın En Büyük Seçiminde Sonuç Belli: Narendra Modi, Hindistan'da 3. Dönemi Garantiledi

2014 seçimlerinde tek başına çoğunluğu kazanarak Hindistan’ın istikrarsız koalisyon hükümetleri dönemine son veren ve aynı başarıyı 2019 seçimlerinde tekrarlayan BJP, son seçimlerde güç kaybederken, Modi’nin üçüncü döneminde siyasi olarak diğer partilere bağımlı olacağı yorumları yapıldı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, oy sayımı devam ederken yaptığı açıklamada, partisi BJP liderliğinde kurulan NDA ittifakının “tarihi bir başarı” elde ettiğini belirterek, “İnsanlar üst üste üçüncü kez NDA’ya güven duydu. Bu Hindistan tarihinde tarihi bir başarıdır” ifadelerini kullanmıştı. Modi, halkın isteklerini yerine getirmeye devam edeceklerini vurgulamıştı.

Kaynak: Hürriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir