Uzay

NASA, Ay için Ağır Kargo İniş Araçları İstiyor

NASA'nın Artemis programı, Ay'ın keşfi için büyük ekipmanları Ay yüzeyine göndermeyi ve insanların uzayda yaşamını ve çalışmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu amaçla, SpaceX ve Blue Origin, kargo teslimatları için ay araçları geliştirmeye başlamıştır.
NASA, Ay için Ağır Kargo İniş Araçları İstiyor

NASA’nın Artemis kampanyası kapsamında, ajans ve ortakları, Ay’ın uzun vadeli bilimsel keşfi için büyük ekipmanları Ay yüzeyine gönderecek. NASA’nın insanlı iniş sistemleri sağlayıcıları SpaceX ve Blue Origin, bu ihtiyaçları desteklemek için Ay’a büyük kargo teslimatları için ay araçları geliştirmeye başladı.

NASA, astronotları Ay’ın yüzeyine lunar yörüngeden götürecek iniş sistemlerini sağlamak için SpaceX ve Blue Origin ile sözleşme imzaladı. Ajans, iki şirketten mevcut sözleşmeleri kapsamında kargo versiyonlarını geliştirmelerini istedi. Bu varyantların, Ay yüzeyine yaklaşık olarak 12 ila 15 metrik yük indirmesi bekleniyor.

NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi İnsan İniş Sistemi Program Müdürü Lisa Watson-Morgan şu açıklamalarda bulundu:

NASA, Ay için Ağır Kargo İniş Araçları İstiyor

“NASA’nın sadece astronotları değil, basınçlı gezginler gibi büyük ekipman parçalarını da Ay’a indirme yeteneğine sahip olması, bilim ve keşif faaliyetlerinden maksimum verimliliği sağlamak açısından çok önemlidir.”

“Bu çalışmaya şimdi başlamak, SpaceX ve Blue Origin’in gelecekte NASA’nın ihtiyaç duyacağı kargo varyantlarını sağlamak için insanlı iniş araçları tasarımlarını kullanmalarına olanak tanır.”

NASA’nın kargo araçları için beklentileri:

NASA, Ay için Ağır Kargo İniş Araçları İstiyor

NASA, şirketlerin araçlarının (Artemis III, IV ve V) için şu anda geliştirilen insanlı iniş sistemlerinin modifiye edilmiş versiyonları olmasını bekliyor. Modifikasyonlar, yük arayüzleri ve dağıtım mekanizmaları için ayarlamaları içerecek. Bu kargo varyantlarında insan yaşam destek sistemleri olmayacak.

Bu ilk çalışma, şirketlerin kargo ay araçları için tasarımlarını ön tasarım incelemesi yoluyla ilerletmelerine izin veriyor. SpaceX, NextSTEP Ek H sözleşmesi kapsamında çalışmasını sürdürüyor. Blue Origin ise NextSTEP Ek P sözleşmesi kapsamında çalışıyor. NASA, bu sözleşmeler kapsamındaki seçenekleri resmi olarak Kasım 2023’te büyük kargo iniş araçları üzerinde çalışmaya başlamak için kullandı.

Ayın keşfi için NASA’nın yol haritası

NASA, Ay için Ağır Kargo İniş Araçları İstiyor

Artemis ile NASA, daha önce hiç olmadığı kadar fazla Ay’ın keşfini yapacak. Evden uzakta nasıl yaşanacağını ve çalışılacağını öğrenecek. Artemis, uzun vadeli bilimsel araştırma ve keşif altyapısını oluşturmak için uluslararası uzay ajanslarının, özel sektörün ve akademisin en iyisine ihtiyaç duyuyor. NASA’nın derin uzay keşifleri için temelini oluşturan unsurlar arasında, SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) roketi, keşif yer sistemleri ve Orion uzay aracı bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için nasa.gov/artemis bakabilirsiniz.

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir