Gündem HaberleriSiyaset Haberleri

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: Hamas ile Esir Takası Mutabakatına Hazırız

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Kırmızı çizgilerimiz korunduğu sürece Hamas ile esir takası anlaşmasına hazırız."

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas ile esir takası konusunda anlaşmaya varabileceklerini, ancak İsrail‘in belirlediği koşulların korunması gerektiğini belirtti.

Başbakanlık basın ofisi tarafından yapılan açıklamada, Netanyahu‘nun Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile Batı Kudüs’teki ofisinde gerçekleşen görüşmede, bölgesel konuları ele aldığı ifade edildi. Ayrıca Netanyahu‘nun McGurk’a, “İsrail’in kırmızı çizgileri korunduğu müddetçe Hamas ile esir takası konusunda anlaşmaya hazır olduklarını” ilettiği bildirildi.

Netanyahu‘nun kastettiği “kırmızı çizgilerin” ne olduğuna ilişkin detay verilmedi.

netanyahu (hamas)

Netanyahu, 7 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada olası bir esir takasında, “müzakere edilmeyecek” 4 koşulunun olduğunu belirtti. Netanyahu‘nun açıklamasında Gazze‘de varılacak herhangi bir ateşkes anlaşmasının, “İsrail’in Gazze’ye yeniden saldırma hakkını, savaşın hedefleri gerçekleşene kadar güvence altına alması gerektiği” gibi şartlar yer alıyor.

Hamas üyesinin Gazze’nin kuzeyine dönmesine izin verilmemeli.

hamas

İsrail Başbakanlığı Basın Ofisi, olası bir anlaşmada temel şart olarak talep ettiği maddeleri açıkladı. İlk olarak, “İsrail’in Gazze’ye yeniden saldırma yetkisini hedeflerine ulaşıncaya kadar koruma” şartı öne çıktı. Ayrıca, Mısır’ın Gazze‘ye silah kaçırılmasına ve binlerce Hamas üyesinin Gazze‘nin kuzeyine dönmesine izin vermemesi gerektiği belirtildi.

İsrail ayrıca, Gazze‘den serbest bırakılacak İsrailli esirlerin sayısının mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarılmasını talep ediyor. Yani İsrail, belirlenen hedeflere ulaşana kadar Gazze‘ye yönelik saldırılarını sürdüreceğini vurguluyor ve anlaşmanın bu durumu güvence altına almasını istiyor.

Kaynaklar: Sözcü, NTV
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir