Gündem Haberleri

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: Refah’ta Savaş Sona Ermek Üzere

Netanyahu, Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıların sona ermek üzere olduğunu belirtti.
netanyahu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir yerel medya organına verdiği röportajda İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki süregelen saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Netanyahu, Hamas’a karşı yoğun saldırıların yakın zamanda sona ereceğini belirtti ancak “Bu, savaşın sona erdiği anlamına gelmiyor, ancak Refah’taki yoğun çatışma safhasının sona ermek üzere olduğu anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Netanyahu, savaşı sona erdirmek istemediğini ifade etti.

israil askeri (netanyahu)

Netanyahu, Lübnan ile olan kuzey sınırına savunma amaçlı yeniden asker konuşlandırılacağını belirtti. Ancak savaşı sona erdirecek bir anlaşma yapmaya hazır olmadığını vurguladı. “Savaşı sona erdirmek ve Hamas’ı orada bırakmak istemiyorum. Kısmi bir anlaşma yapmaya hazırım, bu bazı rehinelerin bize geri dönmesine yardımcı olabilir. Hamas’ı yok etme hedefimize ulaşmak için mücadelemize ara vermeden devam etmeliyiz.”

“Birden fazla cephede savaşabiliriz.”

netanyahu

Netanyahu, Lübnan’daki Hizbullah ile olası tam kapsamlı bir çatışma hakkında düşüncelerini paylaşırken, bu durumda diplomatik bir çözüm umduğunu belirtti. “Buna karşı da hazırız. Birden fazla cephede savaşabiliriz, buna hazırız.”

Gazze Şeridi’nde olası bir savaş sonrası senaryosuna ilişkin konuşan Netanyahu, İsrail’in önümüzdeki dönemde “askeri kontrolü” sürdüreceğini vurgulayarak, “Ayrıca, bölgesel destekle ve Filistinlilerle işbirliği yaparak Gazze Şeridi’nde sivil işleri yönetmek için bir sivil yönetim oluşturmayı ve insani yardım sağlamayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: cumhuriyet.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir