Ekonomi Haberleri

NVIDIA Bir Gecede 7 Trilyon TL Kaybetti: Artık Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

NVIDIA Bir Gecede 7 Trilyon TL Kaybetti: Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Geçtiğimiz hafta büyük bir hisse artışı yaşayan NVIDIA, dünyanın en değerli şirketi unvanını kısa süreliğine elde etmişti. Ancak, cuma günü yaşanan hisse fiyatı düşüşü, şirketin bu koltuğu kaybetmesine neden oldu. Şirketin hisselerinde yüzde 7’ye yakın bir düşüş yaşandı. Bu düşüş, 220 milyar dolar (yaklaşık 7 trilyon TL) kayba yol açtı.

NVIDIA, hisse düşüşü sonrası piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük üçüncü şirketi konumuna geriledi

NVIDIA Bir Gecede 7 Trilyon TL Kaybetti: Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Bloomberg’in verilerine göre, donanım devinin hisse senedi fiyatı yüzde 6,7 oranında düştü, bu da piyasa değerinin 220 milyar dolar azalmasına yol açtı. Şu anda NVIDIA, 3,1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Microsoft ve Apple’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Microsoft’un piyasa değeri 3,31 trilyon dolar, Apple’ın ise 3,18 trilyon dolar civarında.

Hisse satışları ve yatırımcı hareketleri

NVIDIA Bir Gecede 7 Trilyon TL Kaybetti: Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

NVIDIA’nın geçen yılki büyük yükselişi sonrası bazı yatırımcılar, kâr realizasyonu yapmak amacıyla hisselerini satmaya karar verdi. Şirketin hisseleri, ekran kartlarına ve yapay zeka işlemcilerine olan talebin artmasıyla geçtiğimiz yıl yüzde 125’den fazla yükselmişti. Bu yükseliş, bazı yatırımcıların karlarını realize etmek istemesiyle sonuçlandı.

NVIDIA’dan uzun vadeli beklentiler

NVIDIA Bir Gecede 7 Trilyon TL Kaybetti: Dünyanın En Değerli Şirketi Değil

Analistler, kısa vadeli bu geri çekilmenin şirketin uzun vadeli beklentilerine zarar vermeyeceğini düşünüyor. Bank of America analistleri, yapay zeka müşterilerinden gelen yoğun talep nedeniyle şirketin 3-5 yıllık büyüme sürecinin ortasında olduğuna inanıyor. Donanım devi, yeni nesil Blackwell GPU’ları sayesinde en büyük rakiplerini bile müşteri haline getirdi. Hatta Microsoft ve NVIDIA’nın bu çipler nedeniyle birbirine girdiği belirtildi.

Şirketin uzun vadeli potansiyelinin güçlü kalmaya devam ettiği düşünülüyor, ancak kısa vadeli piyasa hareketleri şirketin değerinde dalgalanmalara yol açabilir.

Kaynak: ShiftDelete
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir