Bilim Haberleri

Ozempic ve Benzer İlaçlar Kanser Riskini Azaltıyor

Araştırmalara göre, en çok satan ilaç olan Ozempic'i de içeren diyabet ilaçları sınıfı, obeziteyle ilişkili bazı kanser risklerinin azalmasıyla ilişkili.
ozempic

Cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, en çok satan ilaç olan Ozempic’i de içeren bir diyabet ilaçları sınıfı, obeziteyle ilişkili bazı kanser risklerinin azalmasıyla ilişkilendiriliyor.

JAMA dergisinde yayınlanan çalışmada, 2005-2018 yılları arasında insülin ile tedavi edilen Tip 2 diyabet hastaları ile Ozempic gibi GLP-1 agonistleri olarak bilinen bir ilaç sınıfı verilen hastalar karşılaştırıldı.

Obezite en az 13 kanser türüyle ilişkili.

ozempic

Araştırmacılar, GLP-1 agonistleri alan hastaların böbrek, pankreas, özofagus, yumurtalık, karaciğer ve kolorektal kanser dahil olmak üzere incelenen 13 kanserden 10’una yakalanma riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldular. Riskte önemli bir değişiklik görülmeyen kanserler arasında tiroid kanseri ve menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri vardı.

Çalışmanın yazarı Rong Xu AFP’ye gönderdiği e-postada “Obezitenin en az 13 kanser türüyle ilişkili olduğu iyi bilinmektedir” dedi. Xu, “Çalışmamız GLP-1RA’ların obezite ve kanser arasındaki bağlantıyı kırma konusunda umut vaat ettiğine dair kanıtlar sunuyor” dedi.

Ozempic 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylandı.

ozempic

Çalışılan ilaçlar arasında ticari olarak Ozempic olarak satılan semaglutide’in yanı sıra liraglutide ve diğerleri de vardı. Ozempic 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylandı. GLP-1 agonistleri yaklaşık 20 yıldır kullanılıyor, ancak aralarında Ozempic’in de bulunduğu bu ilaçların yeni nesli, daha önemli kilo kaybı etkileri nedeniyle popüler hale geldi.

Xu, çalışmada ortaya konan koruyucu faydaların, doktorları diyabet hastalarına insülin gibi diğer ilaçlar yerine GLP-1 tedavilerini reçete etmeye teşvik edebileceğini öne sürdü.

Kaynak: sciencealert.com 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir