Gündem HaberleriEkonomi Haberleri

Özgür Demirtaş, Asgari Ücret Ara Zammı Hakkında Konuştu

Temmuz ayına yaklaşırken asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, konuyla ilgili fikirlerini sosyal medyadan paylaştı.
asgari ücret

Asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk finans uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, enflasyona negatif etkisi olsa bile asgari ücretin artması gerektiğini belirtti.

“İnsanların asgari ücret ile geçinmesi imkansız.”

asgari ücret

X hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, asgari ücretin artmasının gerektiğini belirterek “Enflasyona negatif etki edecektir. Ancak Enflasyona etki sıralaması benim için dördüncü sırada şu anda. Çok yazdım: İnsanların asgari ücret ile geçinmesi imkansız. Tasarruf Dar Gelirliden BAŞLAYAMAZ…’‘ ifadelerini kullandı.

Asgari ücrete zam gelecek mi?

asgari ücret

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı  (TCMB) Dr. Fatih Karahan, hükümete gönderdiği mektupta asgari ücrete yılda tek zam vurgusu yapmıştı. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Işıkhan, temmuz ayı yaklaşırken asgari ücret için yaptığı açıklamada “Temmuz’da artış yapılmayacağı dikkate alınarak Ocak ayında ona göre artış yapıldı. Ekonomi denge işidir. Bunu gözetmemiz gerekiyor. Biz kalıcı refah artışının derdindeyiz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme sergiliyoruz. Biz de bu süreçte Bakanlık olarak işçilerimize, memurlarımıza ve emeklilerimize yönelik desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen CHP lideri Özgür Özel’in asgari ücrete ara zam ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilmesi gerektiğini söylediği iddia edildi.

Kaynak: gerçekgündem

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir