Gündem HaberleriEkonomi Haberleri

Özgür Demirtaş’tan Dikkat Çeken Yorum: “Bir Devrin Sonu”

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervlerinin artması hakkında yorum yaptı. Demirtaş, "Bir devrin sonu" ifadesini kullandı.
Özgür Demirtaş'tan Dikkat Çeken Yorum: "Bir Devrin Sonu"

Ekonomi yönetiminin, para ve maliye politikaları kapsamında son dönemde attığı adımların da etkisiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) swap hariç net rezervleri, kısa sürede gösterdiği 66,5 milyar dolarlık iyileşmeyle artıya geçti.

Fiyat istikrarının sağlanması için çizilen yol haritası doğrultusunda atılan adımların sonrası birçok alanda TL varlıklara yönelim, pozitif yönde ivmelenirken, gelecek dönemde bu ilginin daha da artması bekleniyor. Bu duruma Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın yorumu sosyal medyada dikkat çekti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan “Bir devrin sonu” yorumu geldi.

Özgür Demirtaş'tan Dikkat Çeken Yorum: "Bir Devrin Sonu"

Özgür Demirtaş, X hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir devrin sonu. Madem böyle olacaktı, Niye böylesine çılgınca enflasyon yarattınız İnsanları fakirleştirdiniz. Ahh Ahh” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervleri, 29 Mart 2024’ten itibaren 66,5 milyar dolarlık iyileşme ile 31 Mayıs Cuma günü artıya geçerek 1,5 milyar dolara çıktı.

Yerel seçim öncesi tarihi düşük seviyeydi.

Merkez Bankası'nın Swap Hariç Tüm Net Rezervleri Artıya Geçti

Swap hariç net rezervleri, 29 Mart 2024’te eksi 65 milyar dolar seviyesindeyken, 31 Mayıs’a kadar olan haftada 1,5 milyar dolarlık bir artışla pozitif seviyeye yükseldi. Bu durum, TCMB’nin net rezervlerindeki pozitif dönüşü ve son iki ayda swap hariç net rezervlerdeki 66,5 milyar dolarlık çok güçlü bir iyileşmeyi işaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı enflasyon verileri ile ilgili açıklama yapmıştı.

Merkez Bankası'nın Swap Hariç Tüm Net Rezervleri Artıya Geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan mayıs ayı enflasyon verilerine ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, enflasyonda “en kötüsünün’’ geride kaldığını belirterek, “Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Merkez Bankası’nın swap hariç tüm net rezervlerinin artıya geçmesiyle ilgili detaylı bilgi için bu habere tıklayabilirsiniz.

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir