Gündem HaberleriSpor Haberleri

Paris Olimpiyatları İçin Sıcaklık Alarmı: Sporcuların Sağlığı Tehdit Altında

Önümüzdeki ay başlayacak olan Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda aşırı sıcaklıkların sporcuların sağlığı için tehlike yaratabilir.
paris olimpiyat

Dünya genelinde 11 Olimpiyat sporcusu, Portsmouth Üniversitesi, İngiliz Sporda Sürdürülebilirlik Derneği, ABD merkezli araştırma kuruluşu Climate Central ve Avustralya merkezli sporcu hareketi Frontrunners işbirliğiyle hazırlanan “Ateşten Halkalar: 2024 Paris Olimpiyatlarında Isı Tehlikeleri” raporu yayımlandı.

Raporda, Paris’te 30 derecenin üzerindeki sıcaklık günlerinin sayısının arttığı belirtildi. Fransa’da Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği dönemde ortalama sıcaklığın 3,1 derece ve gece sıcaklıklarını gösteren ortalama minimum sıcaklıkların ise 3,3 derece yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Tarihteki en sıcak olimpiyat oyunları Tokyo’da gerçekleşmişti.

tokyo olimpiyat

Sporcular, Tokyo Olimpiyatları’nın tarihteki en sıcak olimpiyat olduğuna dikkat çekerek, sıcaklıkların 34 dereceyi ve nem oranının yüzde 70’i aştığını vurguladılar.

İklim değişikliği nedeniyle art arda sıcaklık rekorlarının kırıldığı bu dönemde, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda sıcaklıkların Tokyo’daki seviyeleri geçebileceği ve ciddi sağlık riskleri oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Raporda, sporcuların aşırı sıcak hava koşullarından kaçınması için akıllı planlama, daha etkili sıvı takviyesi ve soğutma stratejileri, sporcuların iklim değişikliği konusunda desteklenmesi, spor kuruluşları ve sporcular arasında iklim farkındalığı kampanyalarının güçlendirilmesi, ayrıca sporda fosil yakıt sponsorluklarının gözden geçirilmesi gibi önerilere yer verildi.

Aşırı sıcaklık sporcuların performansını etkileyebilir.

olimpiyat sporcuları

Raporda, Dünya Atletizm Birliği Başkanı Sebastian Coe’nin görüşlerine yer verilerek, “Aşırı sıcakların sporcular üzerindeki etkisi küçük performans sorunlarından, sağlık üzerindeki ciddi etkilere ve ısı stresine bağlı yaralanmalara kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir.” uyarısında bulundu. Coe, “Küresel sıcaklık artışı devam ettikçe, iklim değişikliğinin spor için varoluşsal bir tehdit oluşturduğunu kabul etmeliyiz.” dedi.

Yeni Zelanda Kadın Futbol Milli Takımı oyuncusu Katie Rood, aşırı sıcaklıkların potansiyel hayati risklerine dikkat çekerek, “Sıcaklıkların artış hızını ve çevremizdeki iklim koşullarının kötüleşme hızını gördüğümüzde, bu son derece endişe verici.” şeklinde konuştu.

ABD’li disk atıcı atlet Sam Mattis ise, “ABD’de sporcuların sıcak çarpmasından hayatını kaybetmesi ne yazık ki yeni bir olay değil. Aşırı sıcaklar daha yaygın hale geldikçe ve sporcular için riskler değişmedikçe, bu tür olayların tekrarlanması muhtemel.” yorumunda bulundu.

Kaynak: trthaber.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir