Uzay

SpaceX, Polaris Dawn Astronot Görevi İçin 31 Temmuz’u Hedefliyor

Uzay yürüyüşü içeren ilk ticari uzay uçuşu, Polaris Dawn astronot görevinin fırlatılma tarihi 31 temmuz olarak düşünüldü.

Milyarder Jared Isaacman tarafından finanse edilen özel bir insanlı uzay uçuşu programının parçası olan Polaris Dawn’ın 31 Temmuz’dan önce fırlatılmayacağı, proje temsilcileri tarafından bugün (3 Temmuz) X’te yapılan kısa bir açıklamayla duyuruldu. Isaacman ve şirketi Polaris Dawn’ın Dragon kapsülünü ve Falcon 9 roketini sağlayacak olan SpaceX‘in kurucusu ve CEO’su Elon Musk henüz sosyal medyada açıklama yapmadı.

Mürettebat, bir dizi deneyin yanı sıra bu çaba için üretilen ısmarlama SpaceX uzay giysileriyle ilk özel uzay yürüyüşünü gerçekleştirmeyi planlıyor. Polaris Dawn’ın yörüngesi, 1960’lar ve 1970’lerdeki Apollo ay görevlerinden bu yana en yüksek irtifadaki mürettebatlı uçuşta, Dünya’nın yaklaşık 435 mil (700 kilometre) üzerinde olacak. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Uluslararası Uzay İstasyonu yaklaşık 250 mil (400 km) yörüngede dönmekte.

Polaris Dawn, Polaris Programı’nın üç görevinden ilki olacak.

Polaris Dawn

Polaris Dawn, tamamı Isaacman tarafından finanse edilen ve komuta edilen Polaris Programı’nın üç görevinden ilki olacak. Shift4’ün kurucusu aynı zamanda Eylül 2021’de tamamen sivillerden oluşan Inspiration4’ün fırlatılmasını da yönetti ve finanse etti. Bu süreçte Tennessee’deki St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi için 250 milyon dolar toplamıştı; Isaacman bu desteği Polaris görevleriyle sürdürmeyi planlıyor.

Görevde Isaacman’ın yanı sıra, emekli Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri (USAF) Yarbayı Scott “Kidd” Poteet pilot olarak ve her ikisi de SpaceX operasyon mühendisi olan görev uzmanları Sarah Gillis ve Anna Menon yer alıyor.

Şubat 2024’teki gecikme, öngörülen Nisan fırlatmasını yaza itti.

Polaris Dawn

Proje temsilcilerine göre görevin karmaşıklığı, 2022 sonundaki ilk fırlatma hedefinden geliştirme sırasında gecikmeler gerektirdi. Şubat 2024’teki en son büyük gecikme, öngörülen Nisan fırlatmasını yaza itti.

Polaris Programı o dönemde X aracılığıyla yaptığı açıklamada, ek sürenin hem bu görev hedeflerinin tamamlanmasını hem de Dragon ve mürettebatın güvenli bir şekilde fırlatılmasını ve geri dönmesini sağlamak için gerekli gelişim süresini sağlamaya devam ettiğini belirtti.

Eğitim programı gelişiyor.

Polaris Dawn

Poteet, 4 Mayıs’ta X’teki “Spaces” tartışmasında eğitim programının da gelişmekte olduğunu vurguladı. “NASA’nın stresli ortamları ve durumları belirleme konusunda nesiller boyunca yaptıklarının üzerine bir şeyler ekledik” diyen Poteet, işin bir kısmının da ekip arkadaşlarının nerede başarılı olduklarını ve nerede yardıma ihtiyaç duyabileceklerini öğrenmek olduğunu belirtti.

Kaynak: space.com
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir