Gündem Haberleri

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür: Deprem Biterse Hepimiz Biteriz

Prof. Dr. Naci Görür, TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu'nun düzenlediği 'Deprem' konulu panele katıldı.
naci görür

TMMOB Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ‘Deprem‘ konulu panelde konuşan Bilim Akademisi üyesi ve deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Mardin’in deprem potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Naci Görür: Depreme karşı dayanıklı binalar inşa edilmeli.

deprem (naci görür)

Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı dayanıklı binaların inşa edilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu ülkede her yapılan inşaatın denetimi ve gözetimi büyük önem taşır. ‘Depremler ne zaman sona erecek?’ diye sıkça soruyorlar bize. Bazı insanlar dua ederek bu sürecin sona ermesini istiyorlar. Ancak unutulmamalı ki, depremler sona ererse, dünya için büyük bir tehlike ortaya çıkar. Deprem, dünyanın canlılığının bir göstergesidir, yaşamın bir parçasıdır.”

Ekosistem korunmalı.

mardin (naci görür)

Görür, “Mardin’den aldığım bir davet üzerine konuşma yaptım. Vurguladığım nokta, depremin tamamen önlenmesi değil; Mardin’in komşu bölgelerin depremlerinden ve kendi içinde olası küçük sarsıntılardan etkilenebileceği gerçeğiydi. Bu nedenle yönetimin hazır olması, halkın eğitilmesi, altyapının gözden geçirilmesi ve ekosistemin korunması gerektiğini anlattım. Mardin, Mezopotamya’nın en önemli yerleşim bölgelerinden biridir.” açıklamasında bulundu.

Mardin ranta kurban edilmemeli.

mardin (naci görür)

“Her yerinden tarih fışkırıyor. Bu kenti ranta kurban etmemek lazım. Bu kentte koca koca binaları rant uğruna yapıp tarihi gölgelememek lazım. Mardin gibi bir yeri geleceğe taşımak gerekiyor. Elbette ki binalar yapılacaktır. Fakat hangi binanın nereye yapılacağının bilimin karar vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: odatv.com 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir