Kültür Sanat

Queen’den Rekor Satış: 1 Milyar Sterlinlik Anlaşma

Efsanevi rock grubu Queen, müzik katalog haklarını Sony Music'e 1 milyar sterline satarak müzik dünyasında rekor kırdı​.
Queen'den Rekor Satış: 1 Milyar Sterlinlik Anlaşma

Efsanevi rock grubu Queen, müzik dünyasında yeni bir rekor kırarak müzik katalog haklarını Sony Music’e 1 milyar sterline sattı. Bu anlaşma, Queen’in popülerliğinin ve müzikal mirasının değerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Queen ile Sony Music arasındaki anlaşmanın detayları

Queen'den Rekor Satış: 1 Milyar Sterlinlik Anlaşma

Queen’in hayatta kalan üyeleri Brian May, Roger Taylor ve John Deacon, Freddie Mercury’nin mirasçılarının da katılımıyla tüm albüm haklarını Sony Music’e devretti. Bu satış, grubun hit parçalarını ve tüm albümlerini içeriyor. “Bohemian Rhapsody”, “Don’t Stop Me Now” ve “I Want To Break Free” gibi efsanevi şarkılar artık Sony Music çatısı altında olacak.

Rekor kıran satış

Queen'den Rekor Satış: 1 Milyar Sterlinlik Anlaşma

Bu satış, müzik dünyasında daha önce Bruce Springsteen, Bob Dylan ve Neil Young gibi ünlü isimlerin gerçekleştirdiği büyük anlaşmaları geride bırakarak bir ilke imza attı. Queen’in müzik kataloğunun bu denli yüksek bir fiyata satılması, grubun hala ne kadar değerli ve etkili olduğunu gösteriyor. Müzik avukatı Guy Blake, bu anlaşmayı “sismik” olarak nitelendirdi ve Queen’in müziğinin eşsiz olduğunu belirtti​.

Bohemian Rhapsody filminin etkisi

Queen'den Rekor Satış: 1 Milyar Sterlinlik Anlaşma

2018 yılında vizyona giren ve büyük beğeni toplayan “Bohemian Rhapsody” filmi, Queen’in müziğinin yeniden popüler olmasına büyük katkı sağladı. Film, dünya çapında 1 milyar dolardan fazla hasılat yaparak en çok kazanç elde eden müzikal biyografi filmi oldu. Bu başarının ardından, Queen’in şarkıları streaming platformlarında yeniden yükselişe geçti ve yeni nesil dinleyiciler kazandı.

Bu anlaşma, Sony Music’in müzik endüstrisindeki etkisini daha da artırdı. Son yıllarda büyük sanatçıların katalog haklarını da satın alan Sony, şimdi de Queen’in efsanevi şarkılarını bünyesine kattı. Bu stratejik hamle, Sony Music’in gelecekteki müzikal projelerde ve lisans anlaşmalarında güçlü bir pozisyonda olmasını sağlayacak​.

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir