Ekonomi Haberleri

Rekabet Kurulu’ndan Canon’a 38,3 Milyon TL’lik Yaptırım

Rekabet Kurulu, Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri AŞ'ye (Canon) rekabet kurallarını ihlal ettiği için 38,3 milyon lira idari para cezası verme kararı aldı.
canon

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri AŞ’ye (Canon) yönelik yürütülen soruşturma süreci ve alınan karar hakkında detaylı bilgi verildi.

Yapılan açıklamada, şirketin baskı, kopyalama, görüntüleme ile foto-video ürünleri, dijital SLR kamera, dijital video kamera, aynasız kompakt sistem kamera ve değiştirilebilir lens ürünlerinden oluşan optik ürünlerin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösterdiği dile getirildi.

Türkiye’de piyasa rekabetini koruma ve tekelleşmeyi engelleme amacıyla faaliyet gösteren önemli bir düzenleyici kurum olan Rekabet Kurulu, adil rekabet ortamını tesis etmek ve tüketici haklarını korumak için şirketlerin uygulamalarını titizlikle denetliyor. Kurul, teknoloji şirketine rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaptırım uyguladı.

Canon’un sağladığı ürünlerin satışını gerçekleştiren satıcıların satış fiyatlarına müdahale edilip edilmediğinin araştırıldığı belirtildi.

canon

Baskı, kopyalama, görüntüleme ile foto-video ürünleri, dijital SLR kamera, dijital video kamera, aynasız kompakt sistem kamera ve değiştirilebilir lens ürünlerinden oluşan optik ürünlerin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren Canon, Türkiye’de söz konusu ürünlerin dağıtımına ilişkin faaliyet göstermektedir.

11 Mayıs 2023 tarihinde kuruluş hakkında başlatılan soruşturmanın, Canon’un sağlayıcısı olduğu ürünlerin yeniden satışını gerçekleştiren satıcıların veya bayilerin bağımsız olarak belirlemesi gereken satış fiyatlarına müdahale edilip edilmediğinin araştırıldığı açıklandı. Bu kapsamda, şirketin bayileri ve satıcıları üzerindeki fiyatlandırma politikalarının rekabeti engelleyip engellemediği detaylı bir şekilde incelendi. Ayrıca yapılan açıklamada, konuya ilişkin sözlü savunma toplantısının 4 Haziran’da yapıldığı aktarıldı.

Yapılan değerlendirme sonucunda, Canon’un yeniden satış yapan bayilerin ve satıcıların fiyatlarını belirleyerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğinin tespit edildiği açıklandı. Bu ihlal sebebiyle, Canon Eurasia Görüntüleme ve Ofis Sistemleri AŞ’ye 38 milyon 300 bin 958 lira idari para cezası verildiği duyuruldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir