Otomobil Haberleri

Sıfır Araç Kampanyaları İkinci El Piyasasında Olumsuz Etki Yarattı

İkinci el araç satışlarında yaşanan düşüş, galericileri isyan ettirdi.
ikinci el

İkinci el araç satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20’den fazla azaldı. Oto galeriler fiyatları düşürmesine rağmen piyasada hareketsizlik devam etti. Otogalericiler, sektördeki zorlukların sürmesi durumunda galericilik mesleğinin tamamen yok olabileceğini belirtirken, sosyal medyadaki vatandaşların tepkileri gecikmedi.

Vatandaşlar, oto galericilerin özellikle pandemi sürecinde fiyatları artırarak bu duruma sebep olduklarını belirterek, “Bindiğiniz dalı kestiniz” yorumunu yaptı.

Kampanyalar yoluyla sıfır otomobil fiyatları düştü ve ikinci el araba fiyatları ile olan fark kapandı.

ikinci el

Son aylarda yapılan kampanyalar sayesinde sıfır otomobil fiyatları düşmüş ve ikinci el araba fiyatları ile olan fark giderek kapanmıştı. Bu durum, araba almak isteyenleri sıfır otomobillere yönlendirirken, ikinci el piyasası neredeyse durma noktasına geldi. Bir dönem yüksek fiyatlarla gündemde olan ikinci el otomobil piyasasındaki bu durgunluk, galericileri zor durumda bıraktı. “Galericilik mesleği yok olacak” diyen galericilere, vatandaşlardan tepki gecikmedi.

Bayilerin yeni araç kampanyaları ikinci el otomobil piyasasını olumsuz yönde etkiledi.

ikinci el

Galerici Gökhan Ardeşen: “Bayiler, Ağustos ayında AB mevzuatına uygun güvenlik paketlerine sahip araçları satmak zorunda kalacak. Bu nedenle bayiler, bazı araçlarında indirimler yaptı. Vatandaşlar için sıfır araçlar, ikinci el araçlardan daha cazip hale geldi. Bu durum da ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkiledi.”

Ardeşen, kredi faizlerinin yüksek olmasının piyasayı olumsuz etkilediğini belirterek, “Şu an kredi kullanarak araç satın almak isteyen müşteriler beklemeye geçti. Kredi faiz oranları yüksek. Peşin ödeme yaparak araç almayı planlayan vatandaşlar da şu an beklemede. İnsanlar paralarını araç alımı yerine mevduat faizlerine yatırıyor. Araç fiyatlarının artması beklenmediği için, nakit ödeme yaparak araç almak isteyenler de geri adım attı” şeklinde konuştu.

Kaynaklar: mynet.com, cumhuriyet.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir