Teknoloji HaberleriOyun Haberleri

Sony’nin Isı Değiştiren PlayStation Kolu Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Sony sıcaklık değiştiren kontrolcü patentiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkardı. Bu teknoloji oyun deneyimini daha sürükleyici hale getirmeyi amaçlıyor.
Sony playstation oyun kolu

Sony oyunculara daha sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak amacıyla ekrandaki olaylara bağlı olarak farklı termal hisler gönderme kapasitesine sahip bir kontrolcü üzerinde çalışıyor.

İlk kez 2023 baharında bu fikri ortaya atan şirket şimdi de bu teknolojiyi daha da geliştiren yeni bir patent aldı.

Sony Temmuz 2024’te playstation kolu (L2 ve R2) sıcaklığını değiştirebilen bir kontrolcü için yeni bir patent aldı.

Sony playstation

Bu yeni teknoloji DualSense‘in dokunsal geri bildirim motorları tarafından üretilen titreşim aralıklarına benzer şekilde kısa süreli termal hisler göndermeyi amaçlıyor.

Omuz düğmeleri ısındıktan kısa bir süre sonra soğuyacak ve tersi de geçerli olacak. Bu mekanizma modern dokunsal geri bildirim motorlarında kullanılan ses bobini aktüatörleri gibi tipik kontrolcü iç mekanizmalarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlandı.

Sony’nin yeni kontrolcüsü Peltier elemanları olarak bilinen termoelektrik soğutucuları kullanacak.

sony playstation oyun kolu

Bu küçük cihazlar elektrik enerjisini hızlı bir şekilde sıcaklık farkına dönüştürerek kullanıcının perspektifinden ısı yayma ve emme yeteneğine sahip.

Patentte belirtilen uygulamalardan biri hızlı bir şekilde ısınma ve soğuma ile “sahte ağrı hisleri” sağlamak olabilir. Ayrıca bu teknoloji işitme veya görme engelli oyunculara bilgi iletmek için yenilikçi erişilebilirlik özellikleri sunabilir. Kullanıcılar hislerin yoğunluğunu da özelleştirebilecek.

Sony‘nin bu yenilikçi teknolojisinin ne zaman hayata geçeceği belli değil. Şirket her yıl yüzlerce patent alıyor ve bunların çoğu konsept aşamasını geçemiyor.

Ancak bu alanda hala yeni patentler alıyor olmaları gelecekte kontrolcülerine termal hisler ekleme olasılığını keşfetmeye devam ettiklerini gösteriyor.

Kaynak:GameRant 
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir