UzayTeknoloji Haberleri

SpaceX, Her Gün 1 Starship Üreteceği Starfactory Projesini Başlattı

Elon Musk'ın kurduğu SpaceX, Starfactory projesiyle her gün yeni bir roket üretmeyi hedefliyor.

SpaceX; Boca Chica, Teksas’taki Starbase tesisinde yeni bir eklemeyle Starfactory projesini başlattı. Bu 100 milyon dolarlık yatırım, Elon Musk’ın SpaceX’in her gün bir Starship üretme hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Starfactory, 100.000 metrekarelik yeni bir üretim alanı ekleyerek üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

SpaceX Kalite Sistemleri Mühendisliği yöneticisi Kate Tice, 6 Haziran perşembe günü başarılı bir şekilde tamamlanan test uçuşunun ardından şu cümleleri kurdu.

“Bu fabrikaya adım attığınız an gerçekten ilham verici oluyor. Kalbim göğsümden fırlayacak” dedi, “Şimdi bu bize şunu sağlayacak: Günde bir Gemi üretme ve Starship Versiyon İki’yi yakında üretim hattından çıkarma yönündeki uzun vadeli hedefimize doğru ilerlerken üretim hızımızı önemli ölçüde artıracağız.” diye ekledi. 

Ayrıca Elon Musk, test uçuşunun ardından, Starship 4. test uçuşu esnasında hasar gören kanat kısmıyla ilgili X platformunda bir gönderi paylaştı

Starfactory, Starship Version 2’nin üretim merkezi olacak.

SpaceX'in günde bir roket üretecekleri Starfactory projesi

Bu yeni versiyon, daha fazla yakıt taşıma kapasitesi, geliştirilmiş güvenilirlik ve daha düşük kuru ağırlık özellikleri ile dikkat çekiyor. Elon Musk, Starship’in aerodinamik yapısında da iyileştirmeler yapıldığını belirtti. İleriye dönük olarak bu fabrika, SpaceX’in daha hızlı ve verimli üretim yapmasını sağlayacak.

SpaceX, Starfactory’de Starship ve Super Heavy Boosters üretiminde büyük bir artış bekliyor. Starfactory’nin tamamlanmasıyla birlikte, bu büyük gemilerin seri üretimi hızlanacak. SpaceX’in hedefi, günlük üretim kapasitesine ulaşarak uzay keşiflerinde önemli bir adım atmak. Bu gelişmeler, SpaceX’in Mars ve ötesine insan göndermeyi hedefleyen uzun vadeli vizyonuna katkıda bulunacak.

Kaynak: New Atlas

 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir