Gündem Haberleri

Tarım ve Orman Bakanı: 1551 Yangına Müdahale Edildi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "2024 yılının başından bu yana toplam 881 orman yangını ve 670 tarım yangını olmak üzere 1551 yangına müdahale ettik."

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılının başından bu yana 881’i orman yangını ve 670’i de orman dışı yangın olmak üzere toplam 1.551 yangına müdahale edildiğini bildirdi. Bakan Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan hava ve kara araçları hakkında bilgi verdi. Ayrıca Aydın’da meydana gelen yangında Türk Hava Kurumuna ait bir yangın söndürme uçağının kaza yaptığını hatırlatan Yumaklı, kazadan sağ kurtulan 3 mürettebata geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘NEFES’ adını verdiği, yerli imkanlarla geliştirilen bir T70 helikopterinin daha envantere eklendiğini belirten Bakan Yumaklı, böylece filodaki NEFES sayısının 3’e ulaştığını ifade etti. Yumaklı, “4 adet airtraktör yangın uçağımız da envanterimize katıldı. İnsansız Hava Araçları (İHA) ise yangınla mücadelede bizim adeta gözümüz ve kulağımız olarak hem yangın sırasında hem de sonrasında simülasyon yapmamıza olanak tanıyor” şeklinde konuştu.

İnsansız hava araçlarımızı güçlendirmeye devam ediyoruz.

insansız hava aracı (yangın)

Bu yıl son derece gelişmiş 10 adet yerli BAYRAKTAR TB-2 İHA’yı envanterlerine eklediklerini vurgulayan Yumaklı, “Bu insansız hava araçlarımızı teknolojik donanımlarını düşünerek geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl ilk kez insansız hava araçlarımızın üzerinde ASELSAN tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirilmiş olan kameramızı da kullanmaya başladık. Bu kameranın hem yangın esnasında görüntü alma hem de diğer hususlarda veri aktarma açısından gelişmiş bir özelliğe sahip olduğunu belirtmek istiyorum. Bu teknolojiyi, tüm İHA istasyonlarımızda kullanacağız” dedi.

Rezerv güçler de dahil edildiğinde 14 İHA, 105 helikopter ve 5.172 kara aracıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en güçlü orman yangını envanterine sahip olduklarını belirten Yumaklı, 184’ü akıllı teknoloji ile donatılmış 776 kule, 25 bin personel ve 130 bine yakın gönüllü ile orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini ifade etti.

Bugüne kadar 1551 yangına müdahale ettik.

orman yangını

Orman yangınlarıyla mücadelede tüm ekip ve teknolojik imkanlarla tedbirli olduklarını belirten Yumaklı, “2024 yılının başından bugüne kadar 881 orman yangını ve 670 orman dışı yangın olmak üzere toplamda 1.551 yangına müdahale ettik. Sadece 1 Haziran ile 14 Haziran arasında 263’ü orman yangını olmak üzere yaklaşık 590 yangına müdahale ettik. Haziran ayında günde ortalama 19 orman yangını meydana geldi. Dün yalnızca 28 orman yangınıyla mücadele ettik. Bazı yangınlar kamuoyuna yansırken, bazılarını hızlı müdahaleyle zarar etkisini en aza indirmek için ekiplerimiz cansiperane çalışmaya devam etti. Her gün çıkan yangınların yaklaşık 6 ila 8’i yüksek risk taşıyor, ancak ekiplerimizin yerinde ve hızlı müdahalesiyle yangınları bir sonraki güne kalmadan söndürdük” dedi.

Ayrıca Yumaklı, yapılan araştırmalara göre çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu ifade etti.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, ülke çapında meydana gelen yangınları hızlı bir şekilde belirleyebilmek için insansız hava araçlarından alınan canlı görüntülerle Türkiye’deki orman yangınları hakkında bilgiler sundu.

Kaynak: Haberturk.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir