Ekonomi HaberleriGündem Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan: Enflasyonun Yılın İkinci Yarısında Düşeceğine Dair Artan Bir Konsensüs Var

TCMB Başkanı Fatih Karahan, JP Morgan'ın bugünkü yatırımcı toplantısında yaptığı sunumda enflasyonun ana eğiliminin düşüşte olduğunu vurguladı.
karahan (enflasyon)

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Türkiye ekonomisine dair makroekonomik göstergelerdeki iyileşmelere dikkat çekti. Özellikle Mayıs 2023’ten bu yana kredi büyümesindeki yavaşlama, net ihracattaki artış, iç talepteki gerileme, cari açığın normalleşmesi ve Merkez Bankası rezervlerindeki artış gibi olumlu gelişmelere vurgu yaptı.

Türkiye, kalıcı dezenflasyon sürecine girmek üzere.

dezenflasyon (enflasyon)

Türkiye’nin kalıcı bir dezenflasyon sürecine girmek üzere olduğunu belirten Karahan, “Sıkı para politikası duruşu sürdürülüyor.” ifadesini kullandı. Son dönemdeki niceliksel ve makroihtiyati sıkılaştırma tedbirlerine de değinen Karahan, çeşitli araçlar kullanarak fazla likiditeyi sterilize ettiklerini belirtti.

Yurt içi swaplardaki düşüşün parasal aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini ifade eden Karahan, finansal koşulların sıkı kalmaya devam ettiğini söyledi.  Bireysel kredi büyümesindeki yavaşlamaya dikkat çekerek TL kredilerin etkisiyle ticari kredi büyümesinin de önemli ölçüde gerilediğini aktardı. TL mevduatın payının yıl sonu hedefinin üzerinde gerçekleştiğini ifade ederken, döviz rezervlerindeki hızlı artışa da vurgu yaptı.

Enflasyonun düşeceği yönünde görüşler mevcut.

enflasyon

Fatih Karahan, yurt içi talepte normalleşme belirtilerinin gözlemlendiğini belirterek, cari dengenin iyileşmeye devam ettiğini söyledi. Ülke risk primlerindeki düşüşe dikkat çekerek, haziran ayında yıllık enflasyonun 3,8 puan azalarak yüzde 71,6’ya gerilediğini ve enflasyon göstergelerinin genel eğiliminin enflasyonun yavaşladığını işaret ettiğini vurguladı.

Hizmet enflasyonunda zor bir süreç yaşandığını ifade ederek, çeşitli öncü göstergelerin kira enflasyonunda bir yumuşama başladığı sinyalini verdiğini belirtti. Karahan, yılın ikinci yarısında enflasyonun düşeceğine dair artan bir görüş birliği olduğunu ifade ederek, haziran ayında dezenflasyon döneminin başladığını açıkladı.

Kaynak: Dünya
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir