Ekonomi Haberleri

Temassız Ödeme İşlemlerinde Yeni Dönem Yarın Başlıyor

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden yapılacak temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz pazartesiden itibaren bin 500 liraya çıkarılıyor.
temassız ödeme
1 Temmuz’dan itibaren, kartlar ve mobil cihazlar üzerinden yapılacak temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin değişeceği açıklandı. 1 Temmuz’dan itibaren temassız ödeme işleminde yeni döneme geçiliyor. Kredi kartlarında şifre gerektirmeden yapılan temassız ödeme işlemlerinde, pazartesi günü şifresiz işlem limiti, 1500 TL’ye çıkarılacak. 

Temassız ödemede şifresiz işlem limitinin 750 TL’den bin 500 TL’ye yükseltildiği belirtilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) nisan ayında bankalara gönderdiği yazıda temassız kart ödemelerinde şifresiz işlem limitinin 750 TL’den bin 500 TL’ye yükseltildiği açıklanmıştı. 1 Temmuz 2022’de 750 liraya çıkarılan temassız işlem limiti 2 yıl sonra bin 500 TL’ye çıkarılarak güncellendi. Şifresiz işlem limiti, yarından (1 Temmuz 2024)  itibaren 1500 lira olacak. 

2022 yılında yaşanan koronavirüs salgınıyla birlikte temassız ödeme yöntemleri büyük bir önem kazanmıştı. Salgının yayılmasıyla birlikte tüketiciler hijyen konusuna daha fazla dikkat etmeye başladı ve bu da temassız ödeme yöntemlerine olan talebi büyük ölçüde artırdı. Salgın sürecinde, temassız ödeme yöntemlerinin kullanımı hızla artarken, bu uygulamanın kalıcı bir alışkanlık haline gelmesi için bankacılık düzenleyici kurumlarının da adımlar atması gerekti. Bu çerçevede, BDDK’nın aldığı karar, tüketicilerin günlük harcamalarını daha kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlayarak, temassız ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmasına önemli bir katkı sunmuş oldu.

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir