Ekonomi Haberleri

TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan: Yüzde 25 Kira Artış Sınırının Kalkması Piyasayı Ekstra Etkilemez

TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan, yüzde 25 kira artış sınırının kaldırılmasının piyasada ekstra bir etki yaratmayacağını söyledi.
Kira Zam Oranları Belli Oldu: Yüzde 25 Zam Kısıtlaması Temmuzda Bitiyor

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 25 kira artış sınırının kaldırılmasının piyasada ekstra bir etki yaratmayacağını belirtti. Taylan, en makul yöntemin enflasyon ortalamasına dayalı kira artışları olduğunu söyledi.

2022’de konut kiralarındaki fahiş artışlar nedeniyle getirilen yüzde 25 kira artış sınırı, 2023’te bir yıllığına uzatılmıştı. Bu uygulama, 1 Temmuz’da sona erecek. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenlemenin yeniden uzatılmasına yönelik bir çalışmalarının olmadığını ifade etmişti.

Kiralarda anormal artış ve göç dalgası

Kira Zam Oranları Belli Oldu: Yüzde 25 Zam Kısıtlaması Temmuzda Bitiyor

Hacı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından İstanbul, Ankara, Mersin gibi birçok şehre yoğun göç yaşandığını hatırlatarak, bazı fırsatçıların kiraları anormal şekilde yükselttiğini söyledi.

“Şu an hangi vatandaşımız, hangi tipte konut arıyorsa Türkiye’nin her yerinde bu ihtiyacını kiralık olarak karşılayabilir. 7-8 ay önce buna sahip değildik.” diyen Taylan, kiralarda sıkıntı olacağı algısının doğru olmadığını ifade etti.

Enflasyon ortalaması yöntemi

Kira Zam Oranları Belli Oldu: Yüzde 25 Zam Kısıtlaması Temmuzda Bitiyor

Hacı Ali Taylan, yüzde 25 sınırından önce de kiraların TÜFE ve Yİ-ÜFE ortalamasına göre yapıldığını anımsatarak, “1 Temmuz’dan itibaren yüzde 25 sınırının kaldırılmasının piyasaya ekstra bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Bundan sonra da en makul olan yöntem enflasyon ortalamasıdır. Enflasyon şartlarına göre yıllık TÜFE ve Yİ-ÜFE ortalamasının kira artışlarına yansıdığı anda ev sahipleri ve kiracılar çok karşı karşıya gelmeden bu süreci geçirirler.” dedi.

Ev sahipleri ve kiracılara seslendi.

Kira Zam Oranları Belli Oldu: Yüzde 25 Zam Kısıtlaması Temmuzda Bitiyor

Ev sahipleri ve kiracılara yasal ofisler aracılığıyla kira sürecini yürütmeleri tavsiyesinde bulunan Hacı Ali Taylan, Ticaret Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış emlak ofisleriyle çalışmanın faydalı olacağını belirtti.

Konut sayısının artırılmasının önemine de dikkat çeken Hacı Ali Taylan, “Özellikle alt ve orta gelir grubuna konut üretmek bizim gelecek için de en önemli şiarımız olmalıdır.” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir