Gündem Haberleri

Timur Cihantimur Davasında 2 Milyon Dolarlık Teminat Teklifi

Ehliyetsiz araç kullanarak bir kişinin ölümüne neden olan 17 yaşındaki Timur Cihantimur ve onu ABD'ye kaçıran annesi Eylem Tok'un yargılanmasında yeni bir gelişme yaşandı. Cihantimur’un avukatları müvekkillerinin kefaletle serbest kalması için mahkemeye 2 milyon dolarlık teminat teklif etti.
timur cihantimur ve eylem tok

Boston John Joseph Moakley Adliyesi’ndeki ilk duruşmasında tutukluluğun devamına karar verilen Timur Cihantimur ve onu Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçıran anne Eylem Tok’un davasıyla ilgili aileler, yakınlarının kefaletle serbest bırakılması için adım attı. Timur Cihantimur’un serbest bırakılması için avukatları, müvekkillerinin 2 milyon dolar değerindeki bir gayrimenkulü teminat olarak göstermeyi teklif etti.

Yurtdışında mal varlığını teminat göstererek kefaletle serbest kalan bazı sanıklar ile ilgili geçmişte alınan kararlar emsal gösterildi.

timur cihantumur

VOA Türkçe’den Mehmet Sümer ve Can Kamiloğlu’nun haberine göre, Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok’un ailesi, sanıkların kefaletle serbest kalması için girişimde bulundu.

Önceki gün Boston’da tekrar hakim karşısına çıkan Cihantimur’un avukatları Martin G. Weinberg ve Victoria Kelleher, mahkeme hakimi Donald L. Cabell’e müvekkillerinin kefaletle serbest bırakılması için yeni bir dilekçe sundu. Avukatlar, Cihantimur’un kefaletle serbest kalması için Türkiye’deki babasına ait 2 milyon dolar değerindeki bir gayrimenkulü teminat olarak göstermeye hazır olduklarını belirtti.

Dilekçede yer alan Timur Cihantimur’un kefalet ile serbest kalması için teminat gösterdikleri Bülent Cihantimur’a ait gayrimenkulün Türkiye’de olmasının mahkemede sorun teşkil etmeyeceği ileri sürüldü. Aynı zamanda dilekçede, daha önce yurtdışında mal varlığını teminat göstererek kefaletle serbest kalan bazı sanıklar ile ilgili geçmişte alınan kararlar emsal gösterildi.

Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığınca ABD yetkili makamlarına iletildi.

timur cihantimur eylem tok

Meydana getirdiği kaza ile Oğuz Murat Aci’nin ölümüne neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur’un, kaza sonrasında olay yerine gelen annesi Eylem Tok ile birlikte annesinin aracıyla hızla uzaklaştığı tespit edildi. İkili önce Mısır’a, ardından da ABD’ye kaçtı. Türkiye, şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakını Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD yetkili makamlarına iletti. Türkiye’nin iade talebi üzerine Boston’da yakalanan 17 yaşındaki Timur Cihantimur’un iade süreciyle ilgili yargılamada tutukluluk halinin devamına karar verildi. 

Timur Cihantimur’un dava dosyasında 20 Haziran 2024 ve 25 numaralı belgeler için gizlilik kararı alındı.

eylem tok ve oğlu

Cihantimur’un dava dosyasında 20 Haziran 2024 tarih ve 25 numaralı belgeler için hakimin gizlilik kararı aldığı görüldü. Gizlilik kararı alınan belgelerde mahkemede Cihantimur’un avukatları tarafından mahkemeye sunulan kefalet ve şartlı tahliye ayrıntılarının yer aldığı tahmin edildi.

Diğer taraftan, Cihantimur’un avukatları, müvekkillerinin tutulduğu çocuk rehabilitasyon merkezindeki şartların kötü olduğunu öne sürdüler. Buna karşılık ABD’li Savcı Kristin Kearney, merkezdeki şartların uygun olduğunu belirtti. Kearney, Cihantimur’un milyon dolarlık evlerde yaşamaya alışkın olduğu için hapishane koşullarını beğenmemiş olabileceğini dile getirdi. Medyada geniş yankı bulan bu tartışmalar, davanın seyrine dair kamuoyunda farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Eylem Tok 27 Haziran tarihinde ikinci kez hakim karşısına çıkacak.

eylem tok

Davaya bakan Yargıç Donald L. Cabell, duruşmayı ileri bir tarihe erteleyerek, Timur Cihantimur’un tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi. Üçüncü duruşmanın tarihi henüz belirlenmedi. Aynı davada yargılanan Timur Cihantimur’un annesi Eylem Tok ise 27 Haziran’da ikinci kez mahkemeye çıkacak.

Kaynak: onedio
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir