Otomobil HaberleriEkonomi Haberleri

Türkiye Otomotiv Pazarında Büyük Değişim: Elektrikli Araç Satışları Rekor Kırdı, Togg Liderliği Ele Geçirdi

Türkiye'de hafif ticari araç satışları %3,7 artarken, tam elektrikli otomobil satışları %223,1 artışla rekor kırdı ve Togg pazar liderliğini sürdürdü.
Togg'dan Büyük Başarı: İlk Yılında İki Prestijli Listenin Üst Sıralarında!

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç satışları, yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 artarak 577 bin 981 adete ulaştı. Otomobil satışları yüzde 7,3 artarak 462 bin 955’e çıkarken, hafif ticari araç satışları yüzde 8,7 azalarak 115 bin 26’ya geriledi.

Togg pazar liderliğini sürdürüyor, elektrikli otomobil satışlarında büyük artış var.

Elektrikli Araç Satışları Rekor Kırdı, Togg Liderliği Ele Geçirdi

Ocak-haziran döneminde, “tam elektrikli” otomobil satışları yüzde 223,1 artışla 35 bin 636 adete yükseldi. Tam elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,6’dan yüzde 7,7’ye, hibrit otomobillerin payı ise yüzde 10,3’ten yüzde 14’e çıktı. Elektrikli motor da içeren araçların toplam pazar payı yüzde 22,5 olarak gerçekleşti.

ODMD verilerine göre, elektrikli otomobil markaları arasında yükselişi devam eden Togg, yılın ilk yarısında pazar liderliğini sürdürdü. Togg, yılın ilk 6 aylık döneminde 13 bin 21 adetlik satışla en yakın rakibine 9 bin 213 adet fark attı ve yüzde 36,53 pazar payına ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde 808 adet Togg T10X satışı gerçekleşmişti.

En fazla satılan elektrikli markalar ve modeller

Togg'dan Büyük Başarı: İlk Yılında İki Prestijli Listenin Üst Sıralarında!

Ocak-haziran döneminde elektrikli otomobil pazarında marka bazında Togg’un ardından 3 bin 808 adetle BMW, 3 bin 82 adetle Tesla sıralandı. KG Mobility (SsangYong) 2 bin 522 adetle dördüncü ve 1925 adetle Mercedes-Benz beşinci oldu. Model bazında ise satış sıralaması Togg T10X, Tesla Model Y, KG Mobility Torres, BMW 5 Serisi ve BMW X1 şeklinde gerçekleşti.

Haziran ayı elektrikli otomobil satışları

Sadece haziran ayı değerlendirildiğinde, 8 bin 32 adetlik tam elektrikli otomobil pazarında Tesla 2 bin 670 satışla birinci, Togg 1733 satışla ikinci ve BMW 823 satışla üçüncü oldu. KG Mobility 403 satışla dördüncü sırada yer alırken, Mercedes 393 satışla beşinci sırada konumlandı.

Türkiye’de otomobil ve hafif ticari araç satışlarında görülen bu artış ve elektrikli otomobillerin hızlı yükselişi, sektördeki dönüşümün ve yeniliklerin hızla benimsendiğini gösteriyor. Elektrikli araçların pazar payındaki artış, sürdürülebilir ulaşım çözümlerine olan ilginin arttığını da gözler önüne seriyor.

Kaynak: TRT
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir