Ekonomi Haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Haziran Ayı Dış Ticaret Verilerini Açıkladı

Türkiye'nin Haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar oldu. Otomotiv sektörü 2,6 milyar dolarla liderliği sürdürdü.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Haziran Ayı Dış Ticaret Verilerini Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran 2024 dönemine ait dış ticaret verilerini kamuoyuyla paylaştı. Verilere göre, Türkiye’nin Haziran ayı ihracatı 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılının ilk yarısındaki toplam ihracat 125,4 milyar dolara, son 12 aylık ihracat ise 257,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye’deki sektörler ve iller bazında ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi Haziran Ayı Dış Ticaret Verilerini Açıkladı

En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında otomotiv sektörü, 2,6 milyar dolarlık ihracat ile Haziran ayında da ilk sıradaki yerini korudu. Otomotiv sektörünü, 2,3 milyar dolarlık ihracatla kimya sektörü ve 1,3 milyar dolarlık ihracatla çelik sektörü takip etti. En çok ihracat yapan 5 il ise İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir oldu.

İhracatta takvim etkisi ve yeni ihracatçılar

Türkiye İhracatçılar Meclisi Haziran Ayı Dış Ticaret Verilerini Açıkladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, Mayıs ayında 24,1 milyar dolarla tüm zamanların aylık rekorunu kıran ihracatın, Haziran ayında takvim etkisiyle yüzde 10,6 gerilediğini belirtti. Haziran ayında 906 firma ilk kez ihracat gerçekleştirdi ve bu firmalar ihracata 91 milyon dolar katkı sağladı. Kilogram başına birim ihracat değeri ise 1,41 dolar oldu. Parite, Haziran ayında ihracatı negatif etkiledi ve 38,8 milyon dolarlık kayıp yaşandı.

Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Haziran Ayı Dış Ticaret Verilerini Açıkladı

Haziran ayında ihracatın yüzde 43,9’u Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. AB, 8,2 milyar dolarla en büyük pazar olmaya devam etti. Mustafa Gültepe, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan toplantının verimli geçtiğini belirterek, Asgari Kurumlar Vergisi, Dahilde İşleme Rejimi kapsamındaki KDV istisnasının devamı, devreden KDV ve ihracatçıların yurt dışı çıkış harcından muaf tutulması gibi taleplerini ilettiklerini bildirdi.

Kaynak: Milliyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir