Teknoloji Haberleri

TÜRKSAT 6A, Bu Gece Uzaya Fırlatılıyor: Fırlatma Saat Kaçta, Nasıl İzlenir?

Ülkemizin kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk uydu olma önemine sahip 'TÜRKSAT 6A' bu gece uzaya gönderilecek. İşte detaylar...
türksat 6a

Ülkemizin kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk uydu olma önemine sahip ‘TÜRKSAT 6A’ bu gece uzaya gönderilecek.

Peki Türkiye için önemli bu olay saat kaçta başlayacak, nasıl izlenecek? İşte detaylar…

Yerli ve milli imkanlarla TÜRKSAT 6A

türksat 6a

Uzun süredir üstünde çalışılan ve Türkiye’nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk uydu olma özelliğine sahip olan ‘TÜRKSAT 6A’ bu gece Space X, Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacak. Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen uydu ülkemizin teknolojisi açıdan büyük önem arz ediyor. Televizyon yayıncılığı ve haberleşme hizmetleri amacıyla kullanılacak uydunun oldukça geniş kapsama alanına sahip olacağı duyuruldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’dan TÜRKSAT 6A açıklaması

türksat 6a

Fırlatılma hazırlıklarının takip edildiğini söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “”Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü TÜRKSAT 6A’nın fırlatma işlemlerini başarıyla gerçekleştirerek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız ve uzaya imzamızı atacağız.” ifadelerini kullandı.

Projenin ülkemiz için olan önemine de dikkat çeken Uraloğlu, “Uydumuz, TV yayıncılığı başta olmak üzere, haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca, mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek, 5 milyar insana hizmet verilecek.” açıklamasında bulundu.

Yaşanacak olan süreç hakkında da bilgi veren Bakan Uraloğlu, “Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydumuz, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. Burada yörünge testlerine başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim alacağız ve faaliyete geçireceğiz.” dedi.

Peki TÜRKSAT 6A saat kaçta fırlatılacak, canlı nasıl izlenecek?

Türkiye adına büyük bir öneme sahip olan ‘TÜRKSAT 6A’ bu gece saat 02.00’de uzaya fırlatılacak. Space X hesabından planlanan bir canlı yayın olmamasına rağmen Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunacak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, canlı yayın başlatacak ve yaşanacak gelişmeleri aktaracak.

Kaynak: WebTekno, dunya.com

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir