Gündem HaberleriUzay

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Türksat 6A’nın Uzaya Fırlatılacağı Tarihi Açıkladı

Türksat 6A uydusu, 9 Temmuz saat 00:20'de Florida'dan yörüngeye fırlatılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen Türksat 6A Uydusu’nun fırlatılma zamanını duyurdu.

Bakan Uraloğlu, “Türksat 6A Uydumuzu Türkiye saatiyle 8 Temmuz’dan 9 Temmuz’a geçilen gece yarısı saat 00.20’de SpaceX’in Falcon 9 Roketi ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinden yörüngesine göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

SpaceX süreci kontrol altında tutacak.

SpaceX (TÜRKSAT 6A)

Bakan Uraloğlu, uydunun roketten ayrılmasının ardından SpaceX’in tüm süreci kontrol altında tutmaya devam edeceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Fırlatma sürecinin başarıyla tamamlanması ve uydunun roketten ayrılmasının ardından, yaklaşık 70. dakikada Türksat 6A uydumuzdan ilk sinyali almayı bekliyoruz. Uydunun ayrılma anından sonra sinyalin alınması, fırlatma ve ayrılma işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini gösterecektir. Bu nedenle, bu ilk sinyalin alınması büyük bir önem taşımaktadır.”

Türksat 6A kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak.

TÜRKSAT 6A

Fırlatmadan sonra Türksat 6A’nın kimyasal itki sistemi ile yola çıkacağını belirten Uraloğlu, “Uydumuzun istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri yapılacak ve ardından 42 derece Doğu boylamındaki yörüngesine doğru uzay yolculuğu başlayacak. Yolculuk tamamlandıktan sonra uydumuzun yörünge testlerine başlaması öngörülüyor. Yörüngeye varışını takiben en az 1 ay sürecek testlerin ardından, Türksat tarafından yörüngede teslim alınarak Türksat 6A’nın faaliyete geçmesi planlanıyor” dedi.

Türksat 6A Türkiye’nin uydu kapasitesini artıracak.

TÜRKSAT 6A

Uraloğlu, mevcut uyduların yedeğini sağlayacak Türksat 6A’nın Türkiye’nin uydu kapasitesini büyük ölçüde artıracağını belirterek, Türksat 6A’nın bir aylık seyahatinin sonunda Dünya’dan 35.786 kilometre uzakta yer alacağını ifade etti.

Uraloğlu, Türksat 6A’nın 8.4 kilovatlık bir güç kapasitesine sahip olduğunu belirterek, “Türksat 6A uydusu, bir yer sabit haberleşme uydusu olarak, öncelikle TV yayıncılığı olmak üzere iletişim hizmetleri sunacak ve geniş bir kapsama alanına sahip olacak. Bu uydu, mevcut uyduların kapsama alanında bulunmayan Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri de kapsayacak. Türksat, aktif olarak hizmet veren 6 haberleşme uydusuyla dünya çapındaki önemli uydu operatörleri arasında yerini daha da sağlamlaştıracak” dedi.

Kaynak: hürriyet.com, habertürk.com 

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir