UzayGündem Haberleri

Türkiye’nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever’in Tarihi Uzay Yolculuğu Bugün Gerçekleşecek

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, yörünge altı araştırma uçuşunu bugün yapacak.
Tuva Cihangir Atasever'in Tarihi Uzay Yolculuğu Bugün Gerçekleşecek

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, yörünge altı araştırma uçuşunu bugün yapacak. Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in uzay yolculuğuna artık saatler kaldı. Virgin Galactic’in Spaceport tesislerinden gerçekleşecek uzay yolculuğu saat 17.00’da gerçekleşecek. Yörünge altı araştırma uçuşunu bugün Virgin Galactic’e ait “VSS Unity” adlı uzay aracıyla yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Tuva Cihangir Atasever, ay yıldızlı bayrağımızla gerçekleştireceği misyonda, insanlı uzay araştırmalarımıza katkı sunacak 7 deney gerçekleştirecek.” ifadesini kullandı.

Uçuş canlı yayınla izlenebilecek.

Tuva Cihangir Atasever'in Tarihi Uzay Yolculuğu Bugün Gerçekleşecek

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) paylaşımında, Türk Uzay Bilim Misyonu’nun kaldığı yerden devam ettiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, Yörünge Altı Araştırma Misyonu ile 7 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirmek üzere uzay görevine başlıyor.” açıklamasını yaptı.

TÜBİTAK UZAY ise “Türk Astronot Bilim Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu ile devam ediyor. Ülkemizin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in yer alacağı uçuş özel yayını https://www.youtube.com/c/tubitak adresi üzerinden canlı olarak izlenebilecek.” ifadelerini kullandı.

Tuva Cihangir Atasever, uzaya giderken yanına alacağı eşyalara ilişkin şu bilgiyi verdi:

Tuva Cihangir Atasever'in Tarihi Uzay Yolculuğu Bugün Gerçekleşecek

“Cumhurbaşkanı’mızın Nisan 2023’te TEKNOFEST’teki tanıtımımızda teslim ettiği bayrak benimle birlikte olacak. Benim annemin memleketi olan Azerbaycan bayrağı da Türk bayrağının hemen yanında göğsümün üzerinde yer alacak. Nasıl yeryüzünde bu iki ülkenin bayrakları yan yanaysa bu iki millet omuz omuzaysa uzay yolculuğum esnasında da yine yan yana olacaklar. Buna ek olarak ailemin ve yakın çalışma arkadaşlarımın onlar için kıymetli olan ve uzaya götürmem için bana teslim ettiği bazı minik objeler de benimle olacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüler.

Tuva Cihangir Atasever'in Tarihi Uzay Yolculuğu Bugün Gerçekleşecek

 

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede şu ifadeleri kullandı:

“Ama sen şimdi önünde Alper abin gibi avantajın var. Bu avantajı gayet iyi kullanmak suretiyle inanıyorum ki çok daha avantajlı bir uçuşu gerçekleştireceksin. Şu ana kadar da zaten onunla beraber belli hazırlıkları gerçekleştirdiniz. Ayrıca bu görevle genç nesillerin bilime olan ilgisini arttıracak ve Türkiye’nin uzay araştırmalarına özellikle çok büyük bir zemin hazırlayacaksınız. Bu görevle birlikte çocuklarımızın ve gençlerimizin uzayda olan merakını giderecek adımları atacaksın. Sen ikinci astronotumuz olacaksın ama son olmayacaksın. Ülkemiz insanlı uzay görevi noktasında seninle şimdi üçüncünün altyapısını hazırlayacak. Ben buna inanıyorum, gençsin, dinamiksin, önünde Alper abin gibi bir kılavuzun da rehberin de var. Ben şimdiden yolun açık olsun diyorum.”

Kaynak: AA
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir