Spor Haberleri

UEFA’nın Merih Demiral Kararına Tepkiler Gelmeye Devam Ediyor

UEFA'nın Merih Demiral kararına tepkiler gelmeye devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini gösterdiler.
Merih Demiral

UEFA’nın Merih Demiral kararına tepkiler peş peşe gelmeye devam ediyor. UEFA tarafından EURO 2024’teki Avusturya maçında bozkurt işareti yapan futbolcu Merih Demiral’a verilen 2 maçlık cezaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Radyo Sinema Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin yaptıkları paylaşımlarla tepkilerini gösterdiler.

Bakan Osman Aşkın Bak: “UEFA’nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “UEFA’nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. Ülkemize ve millî futbolcumuz Merih Demiral’a uygulanan bu çifte standarda karşı hukukî yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Futbolcularımıza inanıyoruz. Onlar da gereken cevabı yeşil sahada verecektir!” ifadelerini kullandı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: ”Hadsiz UEFA kendine gel.”

merih demiral

Konuya ilişkin bir diğer paylaşım da RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den geldi. Şahin, yaptığı paylaşımında, “Sözde ifade özgürlüğü savunucu Avrupa, Türk ve Müslüman hazımsızlığını sürdürüyor. Gol sevincimizi Türklükle özdeşleşmiş simgelerle ifade etmek çok ağırlarına gitti. Son dönemde ırkçı siyasetin ve anlayışın yükseldiği Avrupa yine bizi şaşırtmadı. Başarılı futbolcumuz Merih Demiral’a verilen cezayı kınıyoruz. Hadsiz UEFA kendine gel. Ne mutlu Türküm diyene!” ifadelerini kullandı. UEFA tarafından Demiral’a verilen cezayı kınadığını belirtti. 

Merih Demiral’a Servet Yardımcı’dan da destek geldi.

merih demiral

UEFA İcra Kurulu Üyesi ve TFF Başkanı aday adayı Servet Yardımcı’dan da Merih Demiral’a destek geldi. Yardımcı,UEFA Disiplin Kurulu tarafından A Milli Takım oyuncumuz Merih Demiral hakkında verilen cezayı üzüntüyle karşıladığımı ve kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim. Sorunsuz devam eden bir turnuvada, maç bittikten sonra yapılan doğal bir kutlamayla ilgili cezalandırma talep edilmesi futbolun bağımsızlığına müdahaledir. ifadelerini kullanarak verilen cezanın kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Yardımcı paylaşımında, ”Futbolcumuz, Euro 2024’te kendisinin attığı gollerle çeyrek finale yükseldiğimiz ve ‘Maçın Oyuncusu’ seçildiği bir anın mutluluğunu Türk taraftarlarıyla kutladığı bir sırada, doğal bir sevinç paylaşımı yapmıştır. Burada rakibini veya herhangi bir topluluğu incitebilecek bir unsur söz konusu değildir. Oyuncu, duygusunu maç sonrasında katıldığı basın toplantısında da doğal bir biçimde ifade etmiştir. Futbolcuların kutlama yöntem ve şekilleri herhangi bir grubu veya kitleyi aşağılayıcı olmadıkça ya da temel nezaket kurallarını ihlal etmedikçe cezalandırılmamalıdır.’‘  ifadelerine yer vererek Demiral’a destek verdi.

Servet Yardımcı, geç olmadan bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurguladı.

servet yardımcı

Disiplin Kurulu, UEFA yönetiminden bağımsız ve kendi iç işleyişiyle karar alan bir kurul olmakla birlikte, çok geç olmadan bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine dair inancımı vurgulamak isterim. Türkiye olarak futbolun tüm güzelliklerini dünyaya izletmeye devam ettiğimiz Euro 2024’te oynayacağımız Çeyrek Final mücadelesinden önce hiçbir şeyin dikkatimizi dağıtmasına izin vermemeli, Bizim Çocuklar’ın final yolculuğuna her zamankinden daha fazla konsantre olmalıyız.” ifadelerini kullanan Yardımcı UEFA’nın bu yanlıştan dönmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: MyNet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir