Espor Haberleri

VALORANT Challengers 2025’te Yeniliklerle Geliyor: EMEA Bölgesinde Büyük Değişiklikler!

VALORANT espor ekosistemi 2024 yılında heyecanlı maçlar ve turnuvalarla devam ederken, 2025 yılı için önemli değişiklikler ve yenilikler planlanıyor.
VALORANT Challengers 2025'te Yeniliklerle Geliyor

Önümüzdeki yıl, EMEA bölgesindeki VALORANT Challengers sistemi yenilikçi bir yapıyla karşımıza çıkacak. 2025 yılı itibarıyla, üç aşamalı ve her aşaması iki kısma ayrılan yeni bir format uygulanacak. Takımlar, öncelikle liglere özel formatların daha sonra açıklanacağı kendi liglerinde mücadele edecekler.

Lig aşamasının sonunda bölgelerin en iyi iki takımı, diğer bölgelerden takımlarla karşılaşacakları bir turnuvada mücadele edecekler. Bu yeni sistem, oyunculara yeteneklerini daha iyi sergileme, taraftarlara ise daha heyecanlı karşılaşmalar izleme fırsatı sunacak.

MENA bölgesi, ping farklarından dolayı sadece üçüncü aşamada EMEA Challengers turnuvasına katılacak. İlk iki aşama sırasında ise MENA takımları, ayrı bir Playoff turnuvasında mücadele edecekler.

Şampiyonluk puanları ve VALORANT Ascension

VALORANT Challengers 2025'te Yeniliklerle Geliyor

2025 yılı ile birlikte, VALORANT Challengers’da puan bazlı bir sisteme geçilecek. En iyi takımlar, performanslarına göre puan toplayarak VALORANT Ascension’da mücadele etme ve VCT EMEA bileti alma şansını elde edecekler. Bu puan sistemi, sezon boyunca en iyi takımların belirlenmesini sağlayacak. Puan sistemi ile ilgili detaylar ise yılın ilerleyen dönemlerinde açıklanacak.

İtalya ve Portekiz, İspanya Challengers Ligi’ne katılıyor

VALORANT Challengers 2025'te Yeniliklerle Geliyor

Challengers İspanya: Rising, 2025 yılında İtalya ve Portekiz takımlarını da kapsayacak şekilde genişleyecek. Bu değişiklikle birlikte her üç ülkenin en iyi takımları daha rekabetçi bir ortamda birbirleri ile mücadele edecekler. İtalya ve Portekizli oyuncular, Challengers İspanya’da yabancı statüsünde olmayacak. Ligde yer alacak takımlar şöyle belirlenecek:

  • Challengers İspanya: Rising’in en iyi 4 takımı (2024’teki toplam lig puanlarına göre)
  • Challengers Italya: Rinascimento’nun en iyi takımı (Ascension birincisi)
  • Challengers Portugal: Tempest’in en iyi takımı (Ascension birincisi)
  • Bir joker takım
  • Eleme Turnuvası kazananı

VRC’lerin devamlılığı

Premier’in 2024’te tanıtılmasının ardından, VRC’ler (Valorant Regional Circuits) oyuncular arasındaki rekabeti artırmakta önemli bir rol oynadı. 2025 yılında da VRC’ler, takımların Premier ve VRC turnuvalarında yarışarak daha fazla fırsat elde etmelerini sağlayacak.

Game Changers: Hız Şeridi Mekaniği

VALORANT Challengers 2025'te Yeniliklerle Geliyor

Game Changers, EMEA bölgesinde büyük bir etki yarattı. 2025 yılında tanıtılacak olan ‘Hız Şeridi Mechanic’ sayesinde, Game Changers takımları, Challengers Açık Elemeleri’nde mücadele ederken Game Changers etkinliklerini kaçırmadan yarışabilecekler. Bu mekanik, kadın oyunculara daha fazla fırsat sunmayı ve Game Changers sahnesinin büyümesini desteklemeyi amaçlıyor.

2024 yılı 3. aşama turnuva takvimi:

VALORANT Challengers 2025'te Yeniliklerle Geliyor

Ascension sonuçlandıktan sonra 2024’ün 3. aşamasında ekosisteme yeni turnuvalar eklenecek. Planlı turnuvalar şu şekilde:

  • İspanya Challengers: Rising: 25 Eylül’de başlayacak olan eleme turnuvası, İtalya, Portekiz, İspanya ve Premier takımlarını kapsayacak.
  • DACH: Evolution: 27 Eylül’de başlayacak olan “The Pokal” turnuvası, 16 takımın katılımıyla gerçekleşecek.
  • Doğu Avrupa: Surge: 4 Ekim’de başlayacak olan lig, iki açık eleme takımı ve iki Premier takımı ile birlikte toplamda sekiz takımla düzenlenecek.
  • Kuzey Avrupa: Polaris: Kasım ayında başlayacak olan sekiz takımın yer aldığı çift eleme turnuvası.
  • Fransa: Revolution, Türkiye: Birlik ve MENA: Resilience turnuvalarının detayları ise ilerleyen tarihlerde açıklanacak.

VALORANT Challengers 2025 yılında da yenilikçi yapısıyla hem oyunculara hem de taraftarlara heyecan dolu anlar yaşatmaya devam edecek.

Kaynak: Esports Insider
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir