Gündem Haberleri

İstanbul’da Yaşlıları Hedef Alan Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

İstanbul'da yaşlıları hedef alarak sahte kimliklerle duygusal bağ kurup dolandırıcılık yapan bir çete çökertildi ve üyeleri hakkında ağır cezalar talep edildi.
İstanbul'da Yaşlıları Hedef Alan Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

İstanbul’da yaşlıları hedef alarak evlenme vaadiyle dolandıran bir çeteye yönelik soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 39 mağdur ve 52 şüpheli yer aldı. Şüphelilerin sosyal medya ve WhatsApp üzerinden sahte hesaplarla duygusal bağ kurarak para talep ettikleri belirlendi.

Yaşlıları hedef alan örgütün yapısı ve işleyişi

İstanbul'da Yaşlıları Hedef Alan Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

Örgütün liderliğini Frankline Chrıst Ibe, Sinem Ibe, Maral Abayeva ve Erol Şahmo yapıyordu. Şüpheliler, sahte kimliklerle yaşlı mağdurlarla iletişime geçerek duygusal bağ kurup, kargo gönderme bahanesiyle para istediler. Paralar, genellikle yabancı uyruklu kişilerin banka hesaplarına aktarılıyordu.

Mağdurların ifadelerine göre, şüpheliler sahte hesaplardan mesajlar atarak tanışma sağlamış, erkek mağdurlara kadın, kadın mağdurlara ise erkek profilleriyle mesajlar göndermişler. Duygusal bağ kurduktan sonra evlenme vaadinde bulunmuşlar. Türkiye’ye yerleşeceklerini veya iş kuracaklarını belirterek, yüklü miktarda para içeren kargoların ücretini karşılamak bahanesiyle para talep etmişler.

Deşifre olmamak için birçok farklı hesap kullandılar.

İstanbul'da Yaşlıları Hedef Alan Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

Şüpheliler, deşifre olmamak ve adli takibatı önlemek için sürekli farklı hesaplar kullanarak sistemde yer aldı. Paralar, nakit olarak çekilerek veya başka hesaplara aktararak örgüt yöneticilerine ulaştırıldı. Örgüt üyelerinin çoğunun benzer dolandırıcılık suçlarından sabıkaları bulunduğu ve bu işi meslek haline getirdikleri belirtildi. Eylemlerin, dolandırıcılık amacıyla kurulmuş bir suç örgütü kapsamında gerçekleştirildiği vurgulandı.

Şüpheliler için istenen cezalar

İstanbul'da Yaşlıları Hedef Alan Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

Frankline Chrıst Ibe, Sinem Ibe ve Erol Şahmo’nun 380 yıldan 950 yıla kadar, Maral Abayeva’nın ise ek olarak resmi belgede sahtecilik suçuyla 383 yıldan 957 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi. Diğer şüpheliler için de değişen oranlarda hapis cezaları istendi. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir