Gündem Haberleri

Yaz Mevsiminde Sıcak Hava Dalgaları Ardından Ani Yağışlar Yaşanabilir

2024 yazında sıcak hava dalgaları ile yağışlı koşulların bir arada yaşanması bekleniyor.
sıcak hava dalgaları ani yağışlara sebep olabilir

Prof. Dr. Şermin Tağıl, deniz yüzeyinin yüksek sıcaklıkları ve artan nem nedeniyle aşırı hava olaylarının görülme sıklığının arttığını belirtti. 2024 yazında da sıcak hava dalgaları ile yağışlı koşulların bir arada yaşanması bekleniyor.

Tağıl, La Nina olayının Pasifik Okyanusu’nda serin ve yağışlı hava koşullarına yol açabileceğini, bunun da Türkiye’yi direkt değil dolaylı yoldan etkileyerek ani yağışlara neden olabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Şermin Tağıl, hava olayları hakkında şöyle bir açıklama yaptı:

Şermin Tağıl sıcak hava dalgaları ani yağışlara sebep olabilir

“Aksine, deniz yüzey sularının yüksek sıcaklıkları nedeniyle bu serinleme, kararsız hava şartlarına yol açacak. Bu kararsız hava şartlarının ani yağışlara neden olmasını bekliyoruz. Ülkemizde yağışlar ve yüksek sıcaklık bir araya geldiğinde bunaltıcı hava ortamı oluşacak. Bu yaz da 2023 yazında olduğu gibi yükselen deniz yüzeyi sıcaklıklarının hava koşullarında önemli rol oynamasını bekliyoruz. Deniz yüzey sularının yüksek sıcaklığı ve artan nem, ülkemizde aşırı hava olaylarının daha sık görülme olasılığını artırıyor. 2024 Nisan ve Mayıs aylarında ortalamanın üzerinde sıcaklıklar yaşandı. Haziranın ilk yarısında ise ülkemiz, Doğu Akdeniz havzasında gelişen deniz sıcak hava dalgasının etkisinde kaldı. Ülkemizde 2024 yazında sıcak hava dalgaları ile yağışlı koşulların bir arada yaşanmasını bekliyoruz. Bu durum, yaz aylarında bunaltıcı hava şartlarının yaşanması anlamına gelmektedir. Avrupa Orta Vadeli Hava Durumu Tahmin Modeli’ne (ECMWF) göre, haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıkların ortalamanın üzerinde seyretmesi bekleniyor. Bu durum, büyük sıcaklık dalgalanmaları ve aşırı hava olaylarının yaşanabileceği anlamına geliyor.”

Prof. Dr. Şermin Tağıl, Pasifik Okyanusu’ndaki  gerçekleşmesi beklenen La nina olayının %60 ihtimalli olduğunu dile getirdi.

sıcak hava dalgaları ani yağışlara sebep olabilir

2024 yazında Türkiye’de kuraklık koşullarının devam etmesi bekleniyor. Copernicus Yağış İndeksi verilerine göre, toprak neminin giderek azalması ve yüzeyin aşırı kuru olması, özellikle Batı Anadolu ve Akdeniz kıyılarında yangın riskini artırıyor. Bu durum, tarım sektörü için ciddi endişeler doğuruyor. 

Bu yaz, deniz yüzeyi sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle kararsız hava şartlarının ani yağışlara ve bunaltıcı hava koşullarına yol açması bekleniyor.  Avrupa Orta Vadeli Hava Durumu Tahmin Modeli’ne (ECMWF) göre, haziran, temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar ortalamanın üzerinde seyredecek. Bu durum, büyük sıcaklık dalgalanmaları ve aşırı hava olaylarının yaşanma olasılığını artırıyor.

Prof. Dr. Şermin Tağıl: “Ülkemizde La Nina’nın başladığı yıllarda genellikle yağışlarda artma gözlenmektedir. Bu yıl durumun nasıl gerçekleşeceğini söylemek için daha çok erken. Yüzeyin aşırı kuru olması, Batı Anadolu ve Akdeniz kıyılarında yangın olasılığını da artırıyor.” şeklinde açıklamalarına ekleme yaptı.

Kaynak: AA

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir