Eğitim HaberleriGündem Haberleri

YKS Soruları Çalındı mı? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’dan Açıklama Geldi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, YKS sorularının sızdırıldığına ilişkin yayılan gerçeğe aykırı paylaşımlar hakkında, resen soruşturma başlatıldığını açıkladı.
YKS Soruları Çalındı Mı? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’dan Açıklama Geldi

YKS sınavı sonrası sosyal medyada yayılan bir iddia büyük yankı uyandırdı. İddiaya göre, Telegram grupları aracılığıyla YKS soruları sızdırılmıştı. Bu durum ekran görüntüleriyle desteklenerek paylaşıldı. Öğrenciler ve veliler arasında endişe yaratırken, tartışmalar hızla devam etti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından açıklama yaptı:

YKS Soruları Çalındı Mı? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’dan Açıklama Geldi

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı Temel Yeterlilik Testi ve Alan Yeterlilik Testi sorularının sızdırıldığına ilişkin bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecralarında yer alan gerçeğe aykırı iddialar ve paylaşımlar hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçundan resen soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir. Hedeflerine ulaşmak için yoğun bir çalışma dönemi geçiren adayların ve onlara sonsuz destek veren ailelerinin huzuru ile kurumlarımızın saygınlığını bozmaya yönelik yapılan gerçek dışı sosyal medya paylaşımları asla kabul edilemez.

Hayallerindeki mesleğe kavuşmak için sınavda ter döken tüm adaylarımızın başarılı bir sınav geçirmiş olmalarını diliyor, istedikleri üniversitede eğitim hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyorum.”

Sınav sonuçları ne açıklanacak?

YKS Soruları Çalındı Mı? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’dan Açıklama Geldi

ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre sonuçlar 17 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak. Geçtiğimiz yıl YKS sonuçları 20 Temmuz’da açıklanmış ve tercihler 27 Temmuz’da başlamıştı. Bu yıl da sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerinin ertesi hafta başlaması bekleniyor.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM 2024 YKS soru ve cevapları yayınlandı

YKS Soruları Çalındı Mı? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’dan Açıklama Geldi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın üçüncü oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) de sona erdi ve böylece YKS’nin tüm oturumları tamamlanmış oldu. 2024 YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM tarafından osym.gov.tr internet adresinde adayların erişimine açıldı.

Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir