Sosyal Medya

YouTube, Silahlı Videolara 18 Yaş Sınırı Getiriyor

YouTube, Silahlı Videolara 18 Yaş Sınırı Getiriyor

Video paylaşım platformu YouTube, potansiyel olarak tehlikeli içeriklere reşit olmayanların erişimini engellemek amacıyla ateşli silah içeriklerine yönelik önemli değişiklikler yapacağını duyurdu. Ev yapımı silahlar, otomatik silahlar ve susturucular gibi ateşli silah aksesuarlarını içeren videolar da sadece 18 yaş ve üzeri kullanıcılarla sınırlı olacak.

Canlı yayınlarda, ateşli silah tutan kişilerin yer alması da yasaklanacak. Bu düzenleme video oyun içeriklerini kapsamayacak.

Bu değişikliklerin amacı, platformda güvenli bir çevre sağlamak ve potansiyel tehlikeli içeriklere maruz kalan genç kullanıcıların korunmasını sağlamak olarak açıklandı. YouTube’un bu adımı, dijital platformlarda güvenlik ve içerik kontrolü konusundaki tartışmaların gölgesinde gerçekleşiyor.

YouTube, 18 Haziran tarihiyle beraber düzenlemeyi uygulamaya başlayacak.

YouTube, Silahlı Videolara 18 Yaş Sınırı Getiriyor

Yeni düzenleme 18 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Çocukların erişebilir olmasının potansiyel bir tehlikenin olduğunu savunan kullanıcıların, genç kullanıcıların silah videolarına erişimini engellemek için YouTube’a yaptığı çağrıların ardından bu adımlar atıldı.

Yeni düzenleme şu şekilde:

  • Emniyet Tertibatları: Platform, emniyet tertibatlarının nasıl söküleceğini gösteren videoları yasakladı.
  • 18 Yaş ve Üzeri Sınırlama: Ev yapımı silahlar, otomatik silahlar ve susturucu gibi belirli ateşli silah aksesuarlarını gösteren videolar sadece 18 yaş ve üzeri kullanıcılar tarafından izlenebilecek.

Tech Transparency Project direktörü Katie Paul’un yorumu dikkat çekti.

Tech Transparency Project direktörü Katie Paul, değişikliğin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu belirtti. Ancak, YouTube’un yeni politikayı hayata geçirmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü ve yeni kuralın etkili bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağı konusunda şüphelerini dile getirdi. Paul, platformun şiddet içeren veya kanlı içeriklere ilişkin kendi politikalarını ihlal eden videoların halen bulunabileceğini söyledi.

Kaynak: Donanım Haber
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir