Otomobil Haberleri

Almanya’nın Önde Gelen Otomobil Tedarikçisi ZF Friedrichshafen, Üretimini Türkiye’ye Taşıyor

Almanya'nın önde gelen otomotiv tedarikçisi ZF Friedrichshafen, siyasi ve ekonomik sebeplerden dolayı üretimini Türkiye'ye taşıma kararı aldı.
ZF Friedrichshafen

Almanya merkezli otomobil parça üreticisi ZF Friedrichshafen, dünya çapında otomobil ve ticari araçlar için aktarma organları ve şasi teknolojisi sağlayıcısı olarak bilinmektedir.

AB bürokrasisi ve yüksek maliyetler nedeniyle üretim Türkiye’ye taşınıyor.

ZF Friedrichshafen

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre; 31 farklı ülkede çok sayıda lokasyona sahip olan şirket, AB bürokrasisi ve yüksek ekonomik maliyetler nedeniyle üretimini Almanya’dan Türkiye’ye kaydırmayı planlıyor. Ayrıca Almanya’daki 54 bin çalışanının, tasarruf tedbirleri çerçevesinde 12 bininin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

ZF Friedrichshafen‘in Türkiye’de üç şubesi bulunuyor.

ZF Friedrichshafen

Şirket, tasarruf yöntemlerini araştırıyor ve üretimi AB bürokrasisi ve artan maliyetlerden kaçınmak için başka yerlere kaydırmayı düşünüyor. ZF Friedrichshafen‘in Türkiye’de üç şubesi bulunması, düşük maliyetler ve Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle Türkiye’ye yatırım yapmayı cazip hale getiriyor.

ZF şirketinin sözcüsü, üretim koşullarının çeşitliliğine dikkat çekerek şunları belirtti: “Kararlarımızın temelinde hangi ürünlerin nerede üretileceği ve yer seçimleri gibi pek çok faktör rol oynamaktadır. Öncelikli olarak müşterilere yakınlık ve rekabetçilikle istikrarlı tedarik zincirleri sağlamak önem taşımaktadır, ancak politik ve ekonomik şartlar da bu kararları etkileyebilmektedir.”

Kaynaklar: Gazete Duvar, Patronlar Dünyası 
Paylaşımlar:

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir